ضرورت تبیین آموزه‌های عدالت کیفری از منظر امام علی(ع)

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه خبر داد

ضرورت تبیین آموزه‌های عدالت کیفری از منظر امام علی(ع)

ضرورت تبیین آموزه‌های عدالت کیفری از منظر امام علی(ع)

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه از تدوین دانشنامه حقوقی امام علی (ع) در چارچوب همایش عدالت کیفری در سیره و کلام امیرالمومنین حضرت علی (ع) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر هادی در نشست مقدماتی برگزاری همایش «عدالت کیفری در سیره و کلام امام علی (ع) که با حضور دکتر عبدالعلی توجهی استاد حقوق کیفری و سید صادق موسوی مولف کتاب « تمام نهج‌البلاغه» برگزار شد بر ضرورت جاری شدن آموزه‌های قرآنی و علوی در زندگی افراد جامعه و نیز استفاده از الگوهای عدالت کیفری در تدوین قوانین و نیز دادرسی قضایی تأکید کرد.

از تدوین «دانشنامه حقوقی امام علی(ع)» در چارچوب این همایش خبر داد و گفت: امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) الگویی کامل در دوران حیات خود بودند و این الگوی اعلی، در تمام جنبه‌های زندگی بشری به ویژه از منظر عدالت، می‌تواند الهام بخشی برای تمام افراد خصوصاً جامعه قضایی باشد.

دکتر عبدالعلی توجهی استاد حقوق کیفری نیز در این نشست که به ضرورت تبیین آموزه‌های عدالت کیفری از منظر امام علی (ع) و ترسیم مختصات سیاست جنایی علوی اختصاص داشت، بر بازاندیشی در سیره و کلام امام علی (ع) تأکید کرد.

وی به نمونه‌هایی از سیره و کلام امام علی در سیاست جنایی و عدالت کیفری همچون اصل اعتدال در کیفر، اصول دادرسی منصفانه، علت شناسی جنایی و اصول حکمرانی قضایی اشاره کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید صادق موسوی مؤلف کتاب ارزشمند «تمام نهج البلاغه» نیز که قریب به ۳۰ سال نسبت به جمع آوری، تدوین و مستند سازی کلام حضرت امام علی(ع) پرداخته است، گفت: جلوه‌های عدالت علوی و نیاز جامعه و دستگاه قضایی برای بازشناسی این جنبه از سیره و کلام امام علی(ع) نیازمند بازنمایی است.

در پایان این نشست یک نسخه از کتاب ارزشمند و نفیس «تمام نهج البلاغه» توسط حجت‌الاسلام موسوی به رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه اهدا شد.

 

مولف: روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضائیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *