نگاه جدید علمی و عملی؛ معیار اصلی پژوهشگاه قوه قضائیه برای حل مشکلات دستگاه قضایی

دکتر هادی در اختتامیه جشنواره شهید بهشتی عنوان کرد

نگاه جدید علمی و عملی؛ معیار اصلی پژوهشگاه قوه قضائیه برای حل مشکلات دستگاه قضایی

نگاه جدید علمی و عملی؛ معیار اصلی پژوهشگاه قوه قضائیه برای حل مشکلات دستگاه قضایی

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه گفت: معیار اصلی پژوهشگاه قوه قضائیه نگاه جدید علمی و عملی در راستای حل مشکلات دستگاه قضایی خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی هادی، در آئین اختتامییه دومین جشنواره بهشتی که صبح امروز (چهارشنبه) چهارم اسفند ماه جاری با حضور حجت‌الاسلام قدرتی معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه برگزار شد اظهار کرد: مسأله تقدیر و ارج نهادن به افراد و پژوهش برتر مثل رأی، کتاب و رساله، یک عمل نیکو و انسانی است که موجب ارتقای علمی مجموعه خواهد شد.
وی افزود: در این جشنواره مجموعه آثاری دریافت شد و جذاب از اینکه هدف این است که از برگزیدگان تقدیر شود. برای خود ما وقتی آثار را دیدیم منافع و مزایای فراوانی داشت که یکی از آنها آسیب شناسی این حوزه بود و تحلیل وضع موجود آثاری که مرتبط با قوه قضائیه است می‌توان برنامه‌های مفیدتری برای سال‌های بعد انجام داد.
رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه ادامه داد: از نظر ادبیات قرآنی و روایی اهمیتی که به موضوع علم و پژوهش داده شده، ما در برخی آیات قرآن با واژه مانند «احسن» مواجه می‌شویم مثل آیه ۲ سوره مبارکه ملک وقتی به عمل می‌رسد از واژه احسن استفاده می‌کند. در سوره مبارکه نور هم از این واژه استفاده شده است و چیزی که در آنها مورد توجه قرار گرفته، عمل نیکوتر و عمل احسن است. در حالی که کسی کار پژوهشی انجام می‌دهد کار و عمل احسن هر مورد تقدیر قرار می گیرد.
دکتر هادی بیان کرد: پیامبر (ص) می‌فرماید؛ اگر کسی بخواهد کاری کند که پشتوانه علمی ندارد، خرابکاری‌های که شخص انجام می‌دهد، بیشتر از چیزی است که درستکاری محسوب می‌شود.
رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه گفت: در سیستم قضائی با عدالت و دادگستری مواجه هستیم و آیات و روایات زیادی درباره عدالت داریم. در آیات و روایات اما در خصوص پژوهش در عدالت تأکید شده است.‌ تعریف عدالت که در ادبیات دینی و مفهوم جهانی شناخت شده این است: اگر به هر کسی حقش را اعطا کنید می‌شود عدالت. یا هر چیزی را در جای خودش قرار دهید می‌شود عدالت. حالا از کجا باید تشخیص داد که هر کسی چه حقی دارد؟ از کجا موضع شی را باید دانست که در جای خودش قرار داد؟ آیا عدالت و دادگستری می‌تواند به این سؤال پاسخ دهد؟ این پاسخ منفی است و عدالت توان این را ندارد که بگوید ذی‌حق کیست.
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد یکی از مفاهیمی که می‌تواند به ما کمک کند که به تعریف عدالت برسیم، به این که نقطه عدالت کجاست و ذی‌حق یک حق‌ کیست، پشتوانه آن کار پژوهش علمی است. علم و دانش و پژوهش می‌تواند جایگاه اشیاء را بشناساند و حق و ذی‌حق را به ما معرفی کند که مقدمه‌ای است که به عدالت برسیم و آن مقدمه رسیدن به تقواست.
دکتر هادی در پایان اظهار کرد: پژوهشگاه تصمیم دارد با نگاه جدید علمی و عملی حرکت کند تا اقداماتی  برای حل مشکلات قوه قضائیه داشته باشد واینکه؛ نگاهی به آینده داشته باشیم. این دو نکته معیار اصلی کار ما در پژوهشگاه قوه قضائیه خواهد بود.

 

مولف: روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضائیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *