لزوم افزایش سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی

رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و دبیر مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور بر اهمیت تعیین تکلیف موظف اعضاء هیئت‌علمی پژوهشی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر علی‌باقر طاهری در ششمین جلسه مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور با حضور روسای پژوهشگاه‌ها و موسسات پژوهشی عضو برگزار شد، اظهار کرد: حضور همه اعضاء مجمع در جلسات مهم است؛ از اعضاء می‌خواهم تا به منظور نتیجه‌گیری و هم افزایی بیشتر به صورت مستمر در جلسات مجمع حضور داشته باشند.

وی همچنین تعیین تکلیف موظف اعضاء هیئت علمی پژوهشی را امری مهم و دستور جلسه آتی مجمع دانست و از اعضاء  خواست تا نظرات خود را برای جمع‌بندی این موضوع ارائه کنند.

دکتر طاهری نیا با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه، در خصوص سیاست‌های کلی برنامه هفتم در بخش آموزش عالی توضیحاتی را ارائه داد و از حاضرین خواست تا دیدگاه‌های خود در این زمینه را مطرح کنند.

همچین دکتر سروش قاضی نوری، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نسبت به معرفی گروه‌های پژوهشی، فعالیت‌ها، ماموریت‌ها و ظرفیت‌های موجود در مرکز مطالبی را ارائه کرد.

در  این جلسه همچنین در خصوص ماموریت گرایی و استقلال دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه بحث و تبادل نظر صورت گرفت و حاضرین در جلسه با تاکید بر اهمیت نقش‌ پژوهشگاه‌ها در حل مسائل کشور، استقلال ساختاری، تشکیلاتی پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها و لزوم افزایش سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر قاضی نوری با مروری اجمالی بر طرح ارائه بسته سیاستی تحقق ماموریت گرایی موسسات پژوهشی، با بررسی چالش‌های موسسات و مراکز پژوهشی، چارچوب پیشنهادی ماموریت گرایی موسسات پژوهشی از منظر تامین مالی، نظام ارزیابی و مدیریت نیروی انسانی را ارائه داد و از روسای مراکز عضو خواست تا نقطه نظرات خود پیرامون پیشنهاد ارائه شده را به مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ارائه نمایند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *