دکتر مومنی راد: ایران بعد از دوران دفاع مقدس نیز درگیر نبرد تمام عیار حقوقی بوده است

دکتر احمد مومنی راد، عضوهیأت علمی دانشگاه تهران با بیان این که جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس، یکه و تنها مقابل بالاترین فناوری‌های نظامی و تسلیحاتی عراق به پشتوانه حمایت های جهانی ایستادگی کرد، گفت: کشور ما بعد از جنگ نیز درگیر نبرد تمام عیار حقوقی بوده و دشمن در میدان جدید با ابزار حقوق، مبارزه را ادامه داده است.

 

آرایش جنگی حقوقی در میدان جدید مبارزه ضروری است

وی گفت: برای آمادگی در میدان جدید مبارزه به آرایش جنگی حقوقی نیاز داریم و نباید اقدامات تدافعی کوتاه مدت را رها کنیم. دکتر مومنی راد به شناخت ظرفیت های حقوقی موجود برای استیفای منافع ملی تاکید کرد و گفت: در صحنه های بین‌المللی به بسیاری از تکالیف خود عمل کرده‌ایم اما حقوق‌مان را به درستی نگرفته ایم.

این عضو هیأت علمی دانشگاه تصریح کرد مستشاری و رایزنی حقوقی به همان اندازه مستشاری، دیپلماسی و رایزنی سیاسی و فرهنگی مهم و لازم است. دکتر مومنی راد از “همگرایی حقوقی” به عنوان راهکار اساسی برای کنشگری فعال در عرصه حقوق بین الملل یاد کرد.

 

در نشست «تداوم دفاع مقدس و لزوم کنشگری فعال حقوقی در عرصه بین المللی» که روز یکشنبه ۱۰ مهرماه ۱۴۰۱ به همت گروه حقوق بشر و بین الملل پژوهشکده مطالعات حقوقی و قضایی پژوهشگاه قوه قضاییه برگزار شد، دکتر هیبت الله نژندی منش، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز حضور داشت که مشروح سخنان این اساتید به زودی در پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه منتشر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *