پژوهش «اصول حاکم بر دادرسی اسلامی در حوزه ادله اثبات» در جلسه ای با حضور اساتید حوزه و دانشگاه مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه، این جلسه که به همت گروه مطالعات قضای اسلامی پژوهشگاه قوه قضاییه برپاشد، در ابتدا دکتر محمدامین فرزانه، دبیرعلمی جلسه به معرفی اجمالی موضوع پرداخت و در ادامه دکتر نوید امساکی ، گزارشی از پژوهش خود، با عنوان «اصول حاکم بر دادرسی اسلامی در حوزه ادله اثبات(بررسی مقایسه‌ای با حقوق ایران)» ارائه داد.

امساکی در تبیین موضوع با اشاره به اهمیت جایگاه ادله اثبات در علم فقه و حقوق گفت: این ادله در فقه با عناوینی همچون اقرار، شهادت، قسم و علم قاضی ظاهر شده و در حقوق ایران نیز علاوه بر موارد مذکور در امور مدنی، امارات قضایی و امارات قانونی کاربرد دارد.

وی با بیان این که پژوهش «اصول حاکم بر دادرسی اسلامی در حوزه ادله اثبات» در صدد استنباط و احصاء اصول حاکم و بکارگیری مناسب ادله اثبات با هدف دادرسی صحیح و عادلانه است، اظهار کرد: این اصول نقش مهمی برای احقاق حقوق طرفین دعوا و سرعت‌بخشی به جریان دادرسی دارد.

دکتر امساکی در این پژوهش با احصاء چالش های موجود در قوانین ایران به ارائه پیشنهادهای راهبردی و در مواردی پیشنهاد اصلاحی متن ماده قانونی پرداخته است.

بر اساس این گزارش، نوآورانه بودن موضوع پژوهش، ارائه پیشنهادات اصلاحی، تفکیک ادله حقوقی از ادله کیفری و اشاره به اهمیت دلیل سند در کلام فقها از نقاط قوت این پژوهش است که ناقدان حاضر در جلسه به آن اشاره داشتند.

در این نشست علمی که روز یکشنبه ۲۹ خرداد ماه در پژوهشگاه قوه قضاییه برگزار شد، دکتر حمید مسجدسرایی، عضو هیأت علمی گروه فقه و حقوق اسلامی دانشگاه سمنان، دکتر حامدرستمی نجف آبادی، عضو هیأت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی و دکتر حسین هوشمندفیروز آبادی، عضوهیأت علمی گروه حقوق و فقه اجتماعی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به داوری پژوهش پرداختند.

 

مولف: روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *