سومین نشست نقد رأی با موضوع استرداد طفل

سومین نشست نقد رأی با موضوع استرداد طفل با همکاری دادگاه ­های تجدید نظر و معاونت منابع انسانی استان تهران روز دوشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه، در این نشست که جمعی از روسا و مستشاران تجدید نظر نیز حضور داشتند، دکتر محمدرضا زندی با اشاره به اصل ۱۶۶ قانون اساسی و مواد ۲۱۴ و ۲۹۶ قانون آیین دادرسی کیفری که به موضوع اوصاف رأی پرداخته است، گفت: رأی باید مستدل و مستند به مواد قانون و اصولی باشد که بر اساس آن حکم صادر شده است و سه خصیصه مستند، مستدل و موجه بودن در رأی نکات مهمی هستند که صاحبان قلم باید آن را مدنظر قرار دهند که می تواند موجب بهبود آرای صادره شود.

دکتر زندی اظهار داشت: تاکید پژوهشگاه قوه قضائیه بر توجه به رأی، استواری نثر، بایدها و نبایدهای نگارشی است، البته باید ساختار شکنی انجام شود. برای مثال عبارت «در خصوص» را می­ توان تغییر داد و از نگارش ­های جدیدتری استفاده کرد.

وی با بیان این که جلسات نقد رأی به محتوا، استواری و اتقان آرا تمرکز خواهد داشت، گفت: موضوع سومین نشست نقد رأی، موضوع استرداد طفل است که رعایت تشریفات در این موضوع نشده است.

استقبال از این نشست که با شرکت ۳۷ قاضی، مستشار و رئیس شعبه دادگاه تجدید نظر همراه بود، حاضرین بر ادامه بحث های تخصصی در جلسه بعدی تاکید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *