نشست های تخصصی، هم اندیشی، رونمایی؛ برنامه های هفته پژوهش در پژوهشگاه قوه قضاییه

در آیین نکوداشت هفته پژوهش با حضور مقامات عالی قضایی، مدیران پژوهشگاه قوه قضاییه و پژوهشگران حوزه حقوق وقضا از ۳۵ عنوان کتاب و نیز پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه رونمایی خواهد شد. همچنین در نشست جانبی این مراسم که روز چهارشنبه ۲۳ آذر برگزار می شود، نمایندگان پژوهشگاه در ۳۱ استان کشور در خصوص سیاست های پژوهشی دستگاه قضا به تبادل نظر می پردازند.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه، برگزاری هم اندیشی”الزامات تقنینی و اجرایی برنامه هفتم توسعه”، کرسی”تحلیل تقاضاهای واهی اعاده دادرسی در امور کیفری” و نشست “فرجام خواهی آراء مطبوعاتی” عناوین دیگر برنامه های پژوهشگاه در هفته پژوهش  است.

در نشست تخصصی روز شنبه ۱۹ آذر با عنوان “فرجام خواهی آراء مطبوعاتی” رأی یکی از شعبات دیوان عالی کشور با حضور صادرکننده رأی به نقد و بررسی گذاشته خواهد شد.

همچنین در کرسی نقد علمی”کنترل تقاضاهای واهی اعاده دادرسی در امور کیفری” که روز دوشنبه ۲۱ آذرماه برپا می شود، دکتر غلامعلی صدقی، معاون نظارت دیوان عالی کشور، راهکارهای ایجاد مانع برای تقاضاهای تکراری اعاده دادرسی، ساز و کارهای پالایش تقاضاها پیش از ارجاع به شعبه دیوان عالی کشور و امکان سنجی محول نمودن صلاحیت رسیدگی به این گونه تقاضاها در دادگاه تجدید نظر استان را بررسی خواهد کرد.

برپایی هم اندیشی تخصصی”الزامات تقنینی و اجرایی سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه در بخش حقوقی و قضایی” در روز یکشنبه ۲۷ آذرماه با حضور معاونین و مدیران قوه قضاییه، برنامه دیگری است که در آن الزامات برنامه نویسی و پیش بینی اعتبارات، بایسته های تحقق حداکثری هوشمندسازی فرایندها در ارائه خدمات قضایی، میزان اجرایی شدن حدنگاری و چالش های میانجی گری مورد بررسی قرار خواهد گرفت. نقش قوه قضاییه در حمایت از سرمایه گذاری، امنیت اقتصادی و بهبود محیط کسب و کار، اقدامات دستگاه قضا در کاهش فساد در دستگاه های اداری و الزامات بازنگری قوانین برای کاهش عناوین مجرمانه از دیگر محورهای این هم اندیشی یک روزه خواهد بود.

بر اساس این گزارش، پژوهشگاه قوه قضاییه در این ایام، نشست مشترکی را نیز با دانشگاه شیراز و دادگستری استان فارس دارد. همچنین در همایش سازمان بازرسی که روز یکشنبه ۲۰ آذرماه برگزار می شود، مشارکت فعال خواهد داشت.

علاوه بر برگزاری نشست ها و کرسی های تخصصی علمی در طول هفته پژوهش، تازه ترین دستاوردهای پژوهشی و فناوری های نوین در عرصه قضا و نیز آثار پژوهشی برتر معرفی خواهند شد.

 

مشروح برنامه های هفته پژوهش در سایت پژوهشگاه و همزمان در پیام رسان های بله، ایتا، سروش، تلگرام، اینستاگرام به نشانیjriacir   منتشر می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *