آثار تحول دیجیتال بر فساد اداری

«آثار تحول دیجیتال بر فساد اداری» عنوان سخنرانی عضو هیأت علمی پژوهشگاه قوه قضاییه در اولین همایش «ارتقای شفافیت و نقش آن در سلامت اداری و مبارزه با فساد» بود.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه، دکتر نرگس فرزانه کندری، عضو هیات علمی پژوهشگاه در نشست تخصصی«سازوکارهای بکارگیری نظارت الکترونیک در شفاف سازی عملکرد دستگاه های اجرایی» با ارائه سخنرانی خود با عنوان آثار تحول دیجیتال بر فساد اداری و شفافیت، به بررسی تاثیر فناوری ها بر شفافیت و مبارزه با فساد پرداخت و گفت: فناوری ها در افزایش پاسخگویی و بهبود کارایی و اثربخشی در مدیریت دولتی و ارائه خدمات و نیز بهبود دسترسی و مشارکت شهروندان تاثیر قابل توجهی دارند.

وی در ادامه به تشریح شاخص ادراک فساد در کشورها و رابطه آن با تحول دیجیتال پرداخت و اظهار داشت:ایران در میان ۱۸۰ کشور، رتبه ۱۵۰ را در این شاخص  دارد و کشورهایی که رتبه بالایی دارند و جزو کشورهای پاک به شمار می روند در شاخص های دولت الکترونیک نیز بسیار قدرتمند هستند. در واقع آنان به گونه ای سیستم ها و ساختارها را با کمک فناوری ها طراحی نموده اند که امکان فساد را کاهش داده است. همچنانکه دانمارک و فنلاند به عنوان پاک ترین کشورها هیچ نهادی برای مبارزه با فساد ندارند و در این امر به تعیین مسئولیت کیفری جرایم فساد بسنده نموده اند.

از موضوعات دیگری که دکتر فرزانه کندری به آن پرداخت نتایج پژوهش تدوین سند ملی تحول دیجیتال در سال ۱۳۹۸ در دانشگاه تهران بود که بر اساس آن شبکه روابط علت و معلولی برای عوامل فساد و ارتباط آن با ۹ مسئله اساسی دیگر ترسیم شده است. همچنین راهکارهای فناورانه نظیر بکارگیری هوش مصنوعی، بلاک چین، تحلیل کلان داده ها، استفاده از اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی از جمله راهکارهای ارائه شده در این سخنرانی بود.

طراحی اپلیکیشنی برای گزارش فساد،تحلیل شبکه های اجتماعی مانند توئیتر در موضوع فساد،انتشار اسامی افراد و شرکت های مفسد کلان،آموزش کارمندان دولت و مردم در مورد جرایم فساد و راه های مقابله،یکپارچه نمون سیستم ها و بهبود زیرساخت های فنی ضدفساد در نهادهای دولتی و حفاظت قابل اعتماد کانال های ارتباطی از دیگر توصیه های این پژوهشگر در نشست تخصصی همایش ارتقای شفافیت و نقش آن در سلامت اداری و مبارزه با فساد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *