تاکید دکتر هادی بر استفاده از ظرفیت نخبگان حوزوی در رفع مسائل دستگاه قضا

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه، ارتباط با نخبگان حوزوی را یکی از برنامه های پژوهشگاه برای حل مسائل دستگاه قضا عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدی هادی در نشست مشترک همکاری با مدیران و معاونین مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: پژوهشگاه، مرکز تصمیم‌سازی و بازوی علمی و پژوهشی قوه قضاییه و پل ارتباطی با مراکز علمی و نخبگان حوزوی و دانشگاهی در مسیر تحقق گام دوم انقلاب به شمار می رود.
وی افزود: پژوهشگاه با رویکرد مسئله‌محوری و کاربردی نمودن فعالیت‌های پژوهشی برای رفع مشکلات دستگاه قضا، نیاز سنجی دقیقی را انجام داده و با احصای این نیازها، طرح های پژوهشی را در سطح ملی و پژوهشگاه تعریف کرده است.
حجت‌الاسلام و المسلمین هادی بر ارتقاء ارتباط و تعامل پژوهشگاه قوه قضاییه با مراکز علمی تأکید کرد و گفت: برقراری این ارتباط و تعامل قطعا فضای علمی مطلوبی را رقم خواهد زد.

 

آیت الله فاضل لنکرانی بر تعامل علمی نهادهای حاکمیتی و حوزه علمیه تاکید کرد
در این نشست همکاری، آیت الله فاضل لنکرانی، رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) نیز با اشاره به اهمیت ارتباط و تعامل نظام اسلامی و حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: امروزه بیش از هر زمان دیگری باید بین حوزه های علمیه و نهادهای اصلی نظام همچون دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه ارتباط و تعامل علمی باشد و در اهمیت اصل این ارتباط تردیدی نیست.
وی افزود: متأسفانه این ارتباط لازم و مهم هنوز به خوبی شکل نگرفته و ضعیف است. اگر دنبال قوت و قدرت نظام اسلامی هستیم باید بین حوزه، دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی نظام اسلامی، تعامل و ارتباط قوی باشد و ما نیز به سهم خود از این ارتباط و تعامل استقبال می کنیم.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) ابراز داشت: همان گونه که مقام معظم رهبری تأکید داشته اند ما باید از موضوع محوری به مسئله محوری برویم، به عنوان مثال بحث محاربه، امروز در جامعه زیاد است چنین مسائلی را باید بلافاصله تبیین کرد و این ارتباطات میان دولت و حوزه سریعا فعال شود تا به واسطه اقوال مختلف و سلیقه های گوناگون، مردم و جامعه دچار ابهام نشوند.
آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به اهمیت کار قضا و ابهامات موجود در این عرصه گفت: این مرکز برای پاسخگویی به زوایای پنهان و مبهم مباحث قضایی که نیاز به کار فقهی دارد، آمادگی خواهد داشت.

در پایان این نشست مشترک که روز دوشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۱ در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) شهر مقدس قم برگزار شد، تفاهم نامه همکاری و تعامل پژوهشگاه قوه قضاییه و مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) به امضا رسید.

سال گذشته نیز تفاهم نامه همکاری در چهار محور علمی- آموزشی، پژوهشی، فرهنگی- تبلیغی و مدیریتی و ستادی به امضای حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه و آیت الله اعرافی مدیر حوزه های عملیه رسید. انتقال تجارب و تبادل دستاوردهای مختلف در زمینه های آموزشی، برگزاری کارگاه ها، نشست ها و گردهمایی های مشترک، بهره گیری از اساتید و فضلای حوزوی از جمله موضوعات همکاری مشترک در این تفاهم نامه عنوان شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *