ارزیابی رای صادره دیوان بین‌المللی دادگستری در پرونده برخی اموال ایران

نشست “ارزیابی رای صادره توسط دیوان بین‌المللی دادگستری در پرونده برخی اموال ایران”، روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه و انجمن علمی دانشجویی حقوق بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی در محل دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه، در این نشست ابتدا دکتر مشکان مشکور، مشاور و داور مستقل بین‌المللی به مروری بر پیشینه و وقایع منتهی به رای دیوان پرداخته و  رای صلاحیتی سابق دیوان در رابطه با این قضیه را تشریح کرد.

در ادامه دکتر میرحسین عابدیان، عضو دیوان داوری دعاوی ایران-ایالات متحده و قاضی پیشین دیوان عالی کشور، در ارتباط تصویری از لاهه هلند به تشریح تفصیلی مباحث خود پیرامون مواد نقض شده از عهدنامه مودت و استدلال‌ها و استنتاجات دیوان پرداخت.

 دکتر توحیدی، عضو هیات علمی دانشگاه قم و دکتر مهدی هادی، ریاست پژوهشگاه قوه قضاییه نیز در این جلسه در تحلیل‌ های جداگانه ای به شخصیت حقوقی بانک مرکزی ایران، نظرات اختصاصی قضات، انحراف دیوان از رای صلاحیتی خود، دکترین پاکدستی و سوء‌استفاده از حق، تکلیف گفتگو میان طرفین در بندهای اجرایی رای پرداختند. این جلسه با پرسش و پاسخ شرکت کنندگان در نشست به کار خود پایان داد.

 

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *