رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه: مجموعه آرای قضایی سال ۱۴۰۰ به زودی منتشر می شود

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه از انتشار مجموعه آرای قضایی سال ۱۴۰۰ به تفکیک موضوعی در آینده نزدیک خبر داد.

حجت الاسلام دکتر مهدی هادی روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت در بازدید از غرفه مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضاییه با اعلام این خبر به پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: با توجه به کاربردی بودن مجموعه های آرای قضایی، مجموعه سلسله نشست های نقد رأی نیز که با مدیریت اداره وحدت رویه قضایی پژوهشگاه در تهران و استان ها برگزار می شود، به زودی برای بهره برداری در اختیار قضات و جامعه حقوقی قرار می گیرد.

وی با اعلام این که “دوره شش جلدی سیاست جنایی شفاهی ایران” در هفته قوه قضاییه منتشر خواهد شد، اظهار داشت: این مجموعه به روایت صاحبنظران علوم جنایی، اولین و جامع ترین روایت شفاهی از حوزه های مختلف سیاست جنایی ایران و دستاورد مرحله اول از طرح ملی تدوین سند سیاست جنایی جمهوری اسلامی ایران است.

دکتر هادی اظهار امیدواری کرد که این اثر بنواند در ترسیم خط مشی کلّی حاکم بر نظام عدالت کیفری و تدوین سند سیاست جنایی جمهوری اسلامی ایران موثر واقع شود.

 

مردمی شدن قوه قضاییه با افزایش آگاهی های حقوقی

وی همچنین با تاکید به اهمیت مردمی شدن قوه قضاییه، به افزایش آگاهی های حقوقی مردم از طریق برگزاری دوره های آموزشی پژوهش محور اشاره کرد و گفت: مرکز آموزش و نوآوری پژوهشگاه، دوره های کاربردی را با حضور اساتید و قضات با تجربه برای ارتقاء دانش حقوقی اصتاف، بانک ها و گروه های مختلف تعریف کرده است.

دکتر هادی با بیان این که پژوهشگاه، ارتباط علمی با حوزه و دانشگاه را در یک سال اخیر گسترده تر کرده است، اضافه کرد: این ارتباط با برگزاری مورت کورت، جلسات نقد و تحلیل آرا در دانشگاه ها و نشست های علمی مشترک دنبال شده است.

 

برنامه های اولویت دار پژوهشگاه در سال ۱۴۰۲

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه همچنین اجرای آزمایشی ایده زندان ترمیمی در چند استان، تمرکز بر تدوین الگوی دادرسی مبتنی بر قضای اسلامی، اجرای برنامه های پژوهشی در راستای دیجیتالی شدن قوه قضاییه، ایجاد کارگروه مشترک قضایی- بانکی و ایجاد کارگروه پژوهشی برای تهیه سند”احوال شخصیه اقلیت های دینی و غیرشیعه” را از برنامه های اولویت دار سال ۱۴۰۲ پژوهشگاه عنوان کرد.

در این بازدید که جمعی از معاونین و مدیران گروه های پژوهشی پژوهشگاه نیز حضور داشتند، دکتر هادی در خصوص آثار پژوهشی با برخی از بازدیدکنندگان غرفه مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضاییه گفت و گو کرد.

غرفه مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضاییه که با همکاری معاونت اجرایی پژوهشگاه و تلاش مدیران و همکاران فعال مرکز مطبوعات در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شرکت کرده است، تا روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ میزبان علاقمندان و جامعه حقوقی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *