حجت الاسلام والمسلمین حسین رجایی
رزومه

سوابق تحصیلی :

۱٫ حوزوی: سال ۱۳۶۱ وارد حوزه علمیه قم شدم وتا سال ۱۳۷۱پایه‌های ده‌گانه حوزه را فراگرفتم و درسال ۱۳۷۲ در امتحانات کتبی و شفاهی پایه ده قبول شدم و چند سالی نیز در دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات فاضل لنکرانی, شیخ جواد تبریزی, مکارم شیرازی, سبحانی, هاشمی شاهرودی و هادوی تهرانی شرکت کردم.
۲٫ دانشگاهی: سال ۱۳۶۱ هم‌زمان با ورود به حوزه علمیه قم چهارم دبیرستان را در دبیرستان شبانه صدوق قم فراگرفتم و موفق به اخذ دیپلم شدم. در سال ۱۳۷۵ مدرک کارشناسی حقوق را از دانشگاه مفید قم دریافت کردم و در سال ۱۳۷۶ در رشته حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشگاه تهران پردیس فارابی پذیرفته شدم و در سال ۱۳۷۹ از پایان‌نامه تحت عنوان «اختیار ولی‌فقیه در عفو محکومان» با نمره نوزده ونیم دفاع کردم و به درجه کارشناسی ارشد نائل گردیدم.
در سال ۱۳۹۳ در رشته فقه و حقوق جزای دکتری دانشگاه خوارزمی پذیرفته شدم و در شهریور ماه سال ۱۴۰۰از رساله تحت عنوان «باز پژوهی فقهی –حقوقی توبه در حقوق کیفری ایران (مبانی, چالش‌ها, راهکارها)» با نمره نوزده و نیم دفاع کردم .
سوابق تدریس:
۱٫ سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۲ مدیر داخلی و مدرس دروس مقدماتی حوزه علمیه امام صادق (ع) بجنورد.
۲٫ سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ تدریس متون فقه و اصول فقه و قواعد فقه جزایی و حقوق جزای عمومی دانشگاه علم و فرهنگ تهران .
۳٫ سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱ تدریس دروس متون فقه در دانشگاه پیام نور ملایر


سوابق پژوهشی و تألیف:

از زمستان سال ۱۳۷۶ تا سال ۱۳۸۴ در مرکز تحقیقات فقهی قوه قضاییه واقع در قم به‌عنوان محقق و پژوهشگر و در ادامه به‌عنوان مدیر گروه جزا فعالیت داشتم.
کتب:
۱٫ اختیار ولی‌فقیه در عفو محکومان. سال ۱۳۸۴ توسط مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما چاپ‌شده و در همایش دوسالانه مرکز عنوان رتبه اول کتب کاربردی را کسب کرد.
۲٫ عفو و گذشت در حدود. جلد پنجم از سلسله پژوهش‌های فقهی –حقوقی است که توسط نشر قضا به چاپ رسیده و این مجموعه عنوان کتاب شایسته تقدیر فصل را از آن خود کرد.
۳٫ توبه و آثار آن از نگاه فقه و حقوق. سال ۱۳۹۲ از سوی دفتر مطالعات اسلامی سازمان زندان‌ها به چاپ رسید.
۴٫ سه مجموعه کتاب که به‌عنوان محقق یا ارزیاب علمی در آن‌ها شرکت داشتم و تدوین و بازنگری برخی از آن‌ها نیز با نگارنده بوده که به شرح ذیل است:
. مجموعه چند جلدی چاپ‌شده تحت عنوان: آسیب‌شناسی فقهی قوانین
. مجموعه جند جلدی چاپ‌شده تحت عنوان: مجموعه نظریات فقهی –حقوقی
. مجموعه چند جلدی چاپ‌شده تحت عنوان: سلسله پژوهش‌های فقهی –حقوقی
۵٫ همکاری در تهیه نرم‌افزار گنجینه استفتائات فقهی – قضایی مرکز تحقیقات فقهی قوه قضاییه


مقالات چاپ‌شده:

۱٫ اختیارات ولی‌فقیه از دیدگاه فقها و قانون اساسی. رواق اندیشه شماره ۴ و فرهنگ جمعه ویژه‌نامه سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی و انتخاب مقام معظم رهبری
۲٫ ولی‌فقیه و حل معضلات نظام. رواق اندیشه شماره ۱۱
۳٫ آسیب‌شناسی بازداشت موقت. پیام آموزش معاونت آموزش قوه قضاییه شماره ۴
۴٫ مقاله با عنوان «جنایت» چاپ‌شده در دانشنامه بزرگ جهان اسلام.
۵٫ نقش زمان در توبه مجرمین ؛ فصلنامه علمی پژوهشی حقوق اسلامی شماره ۶۹ سال ۱۴۰۰
۶ . بیش از ده مقاله دیگر چاپ‌شده در مجموعه‌های ذکرشده در بالا.
مقالات چاپ‌نشده:
۱٫ فرقه اهل حق و تصدی امر قضا؛ که موردتقدیر رئیس وقت قوه قضاییه حضرت آیت الله یزدی واقع شد اما به جهاتی چاپ نشد.
۲٫ نقش مطالبه قطع در اجرای حد سرقت .
سوابق کاری و اجرایی :
از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ مدیر گروه جزای مرکز تحقیقات فقهی قوه قضاییه و از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ دادرس دادگاه بخش جوکار شهرستان ملایر و از سال ۱۳۸۶تا ۱۳۹۰ تصدی شعبه ۱۰۳ کیفری شهرستان ملایر و از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ تصدی برخی شعب کیفری دو تهران و از سال ۱۳۹۹ با حکم مستشاری دادگاه کیفری یک تهران ما مور به خدمت در معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه.